Dr. H.Kaljusaar, dr. K. Sukles

Samatähenduslikult kasutatakse veel: tromboemboolilised seisundid; trombofiiliad, Faktor V Leiden; Protrombiini mutatsioon 20210A

Definitsioon

Hüperkoagulatsiooni seisundid on haigused, mille korral on ebanormaalselt suurenenud trombide teke. Hüübed võivad tekkida nii veenides kui arterites.

 

Põhjused, sagedus, riskifaktorid

Hüperkoagulatsiooni seisundid jagunevad kahte gruppi:

  • Pärilikud
  • Omandatud

 

Pärilikud tähendab seda, et inimesel on sündimisest alates suurem soodumus hüüvete tekkeks kui teistel. Pärilikku hüperkoagulatsiooni seisundit nimetatakse trombofiiliaks. Sagedasemad pärilikud haigused, mis põhjustavad suurenenud hüübivust, on Faktor V Leiden ja protrombiini mutatsioon 20210A. Harvem on põhjuseks  proteiin C, proteiin S või antitrombiin III puudulikkus.

Pärilikke hüperkoagulatsiooniseisundeid  ( trombofiiliaid) on võimalik kindlaks teha spetsiifiliste vereanalüüsidega.

Omandatud tähendab, et suurenenud hüübivus tekib millalgi elu jooksul. Mõned haigused ise võivad põhjustada ebanormaalselt suurenenud hüübivust. Nendeks on näiteks vähkkasvajad, hiljutine operatsioon või trauma, rasvumine, maksa- või neeruhaigused, mõnede ravimite kasutamine.

Seisundid, mis viivad suurenenud vere hüübimiseni, on pika-ajaline voodirežiim, vedeliku kaotus, ebasobiv kehaasend (nt. jalg üle põlve istumine), pikaajaline istumine (nt. pikk lennureis või autosõit) või pikaajaline veenisisese kanüüli olemasolu.

Naistel on riskifaktoriks ka rasedusvastastepillide või hormoonasenduspreparaatide kasutamine, trombi tekke risk tõuseb veelgi, kui naine samaaegselt on suitsetaja. Raseduse ajal ja järgselt on trombirisk tavalisest suurem.

 

Vaata lisaks: