Varfariinravi (Marevan®) ajal sagedasemad küsimused

Mis on varfariin (Marevan®)?

Varfariin on ravim, mis toimib antikoagulandina. Antikoagulant takistab verehüüvete ehk trombide tekkimist. Kuigi varfariini kutsutakse vahel vere vedeldajaks, on selle tegelik toimekoht maks, kus varfariini toimel väheneb loomulike hüübimist soodustavate verekomponentide e. hüübimisfaktorite tootmine.Varfariin peamiselt takistab uute trombide tekkimist, kuid lagundab ka olemasolevaid trombe. Varfariin on toimeaine, ravimit nimetatakse Marevaniks®.

 

Miks ma pean varfariini (Marevani®) tarvitama?

Su raviarst määras sulle varfariinravi (Marevan®), et takistada ohtlike verehüüvete tekkimist või olemasoleva trombi raviks. Verehüübed võivad tekkida veenidesse, arteritesse ja südameõõntesse või südameklappidele. Verehüübed võivad takistada voolu veresoontes ning jätta mõne kehaosa või organi verevarustuseta. Vahel võib suurem tromb rebeneda mitmeks väiksemaks trombiks, mis viiakse verega mööda organismi laiali ning läbi südame kopsudesse, põhjustades kopsuarteri trombembooliat. Südamest või arteritest pärinevad trombid võivad jõuda ajuarteritesse, põhjustades nii ajuinsulti.

 

Terviseseisundid, mille korral võib arst soovitada varfariinravi (Marevani®), on järgnevad:

 • Kodade virendusarütmia
 • Südames trombide olemasolu
 • Südame klapihaigused või mehhaanilise klapiproteesi olemasolu
 • Süvaveenitromboosi või kopsuarteri trombemboolia raviks või ennetuseks
 • Ajuinsult (trombitekkene)
 • Ortopeedilised protseduurid
 • Hüperkoagulatsiooni seisundid

 

Mis on INR?

Varfariini (Marevani®) toimet Sinu organismile jälgitakse vereanalüüsiga, mida nimetatakse rahvusvaheliseks normaliseeritud suhtarvuks (International Normalized Ratio – INR). Varfariini (Marevani®) doosi kohandatakse vastavalt INR väärtusele.

Vajalik INR tase määratakse vastavalt varfariinravi (Marevani®) näidustusele. Mida kõrgem on INR, seda vedelam on veri. Enamikel inimestel, kes varfariini (Marevani®) ei tarvita, on INR ~1,0. Sinu raviarst määrab vajaliku INR taseme vastavalt sinu seisundile. Kui INR on ravivahemikust kõrgem, on sul kõrge risk veritsuse tekkeks.

 

Kui sageli ma pean vereanalüüse andma?

Kui sa alles alustad ravi varfariiniga (Marevaniga®), tehakse vereanalüüsi 1-2 korda nädalas. Kui su analüüside vastused muutuvad stabiilsemaks ja varfariini (Marevani®) doosi ei pea sageli muutma, siis võib vereanalüüsi teha üks kord kuus. Kui sageli peab INR-i määrama, otsustab su antikoagulantravi juhtiv arst või õde. On väga oluline, et teeksid vereanalüüsid ettenähtud kuupäeval ja kellaajal. Kui sa ei saa mingil põhjusel määratud ajal analüüsi teha, pead sa helistama ja uue aja kokku leppima. INR-i pidev jälgimine on hädavajalik, et ennetada trombide teket või varfariini (Marevani®) üledoosist tingitud veritsust. Uute ravimite kasutama hakkamise korral võib olla vajalik sagedasem INR-i määramine.

 

Mis on varfariini (Marevani®)kõrvaltoimed?

Varfariin (Marevan®) põhjustab harva kõrvaltoimeid. Sagedasem kõrvaltoime on suurenenud veritsusrisk. Väike veritsus võib tekkida ka siis, kui su INR on ravivahemikus. Väga harva võib varfariin põhjustada nahalöövete teket või juuste välja langemist. Kui sul tekib kahtlus, et varfariin (Marevani®) põhjustab mingit kõrvaltoimet, siis teavita sellest oma antikoagulantravi juhtivat arsti või õde.

Millal ma peaksin varfariini (Marevani®)võtma?

Varfariini (Marevani®) võetakse üks kord päevas. Oluline on varfariini (Marevani®) võtta iga päev enam-vähem samal ajal. Kui sul on raske meeles pidada korrapärast tablettide võtmist, siis aruta oma antikoagulantravi juhtiva arsti või õega, kuidas seda korraldada. Varfariini (Marevani®) võib võtta nii söögi ajal kui tühja kõhuga, tablett ei ärrita mao limaskesta. Sa võid võtta varfariini (Marevani®) teiste ravimitega samal ajal. Vajadusel soovitame kasutada ravimikarpi, kus on iga päeva jaoks eraldi lahter, et ei tekiks segadust, kas ravimid on võetud või mitte. Seda võiks täita iga nädal õiges doosis varfariini (Marevani®) tablettidega.

Mida teha, kui varfariini (Marevani®) doos jääb vahele?

Ürita võtta oma ravimit regulaarselt ühtki doosi vahele jätmata. Kui sa unustad varfariini (Marevani®) võtmata, kuid see meenub sulle samal päeval, siis võta oma varfariin kohe. Sa võid võtta varfariini, kui järgmise doosini on jäänud 12 tundi või enam. Kui on juba aeg võtta järgmine doos, siis on liiga hilja võtmata jäänud varfariini (Marevani®) manustada. Pane kindlasti kirja, mis päeval sul varfariin (Marevan®)  ununes ja teavita sellest oma antikoagulantravi juhtivat arsti või õde järgmise INR võtmise ajal.

 

Kas varfariinil (Marevanil®) on koostoimeid teiste ravimitega?

Varfariin omab koostoimeid paljude ravimitega. Koostoimet esineb nii retseptiravimite, käsimüügi ravimite kui ka ravimtaimede ja vitamiinipreparaatidega. Seetõttu on ülioluline, et sa teavitaksid oma antikoagulantravi juhtivat arsti/õde, kui sa alustad uue ravimiga või lõpetad mõne ravimi tarvitamise, kui kasutad toidulisandeid või vitamiine. Palun teavita meid alati, kui su arst määrab sulle mõne uue ravimi. Arstid enamasti ei teavita antikoagulantravi juhtivat meeskonda, kui nad muudavad su raviskeemi. Kui tekib kahtlus varfariini (Marevani®)  ja teiste ravimite koostoimele, võib antikoagulantravi juhtiv meeskond soovitada määrata INR-i sagedamini.

On mõned ravimid, mida ei tohiks võtta koos varfariiniga (Marevaniga®), välja arvatud juhul, kui oled saanud loa oma raviarstilt või õelt. Järgnevad ravimid võivad vähendada verehüübivust ja seetõttu suurendavad veritsusriski.

 

Oluline on teada:

 • Ära kunagi tarvita aspiriini meie teadmata, välja arvatud juhul, kui nii on soovitanud su raviarst. Kui su raviarst on soovitanud võtta aspiriini iga päev, ei tohiks sa võtta rohkem kui 100 mg päevas.
 • Mitmed ravimid sisaldavad aspiriini, nt. Alka-Seltzer®, Alpicort®, Asprovit®, Betapres®, Disperin®, Duoplavin®, Elosalic®, Kerasal® jne
 • Ravimid nagu ibuprofeen (Ibumax®, Ibumetin®, Burana®, Ibustar®, Ifenin®, Nurofen®, Pfeil®), naprokseen (Emox®, Nalgesin®, Vimovo®), ketoprofeen (Dolmen®, Ketonal®, Ketesse®), tsimetidiin või famotidiin (Famosan®, Quamatel®) peavad olema heaks kiidetud su raviarsti või antikoagulantravi juhtiva arsti või õe poolt.

 

Milliseid ravimeid võin ma võtta koos varfariiniga (Marevaniga®)?

 • Nõrga valu korral soovitame tarvitada paratsetamooli. Ära tarvita paratsetamooli üle 1g päevas.
 • Mõned nohuravimid (dekongestandid) võivad põhjustada kõrvaltoimeid koos varfariiniga. Palun pöördu küsimustega oma arsti poole.
 • Mõned lahtistid (nt. magneesiumisoolasid sisaldavad)
 • Vitamiinid – nt. multivitamiinid. Vitamiinide tarvitamisel võib vajalik olla sagedasem INR monitooring, konsulteeri oma antikoagulantravi juhtivalt arsti/õega

 

Kas varfariinravi (Marevanravi®) ajal võib tarvitada alkoholi?

Väheses koguses võib varfariinravi (Marevani®) ajal alkoholi tarvitada. Tarbida võib kuni 2 alkoholiühikut päevas. Liigne alkoholi tarvitamine suurendab vigastuste ohtu, tõstab oluliselt INR-i väärtust ja veritsusriski.

 

Kas ma pean muutma oma hobisid, kui tarvitan varfariini (Marevani®)?

Kuna varfariin (Marevan®) tõstab veritsusriski, soovitame vältida tegevusi, mille käigus võid end vigastada. Sa peaksid arutama oma antikoagulantravi juhtiva meeskonna õega (või oma raviarstiga), milliste hobidega sa tegeled ja kas vafariinravi (Marevani®) ajal peaksid sa neist loobuma või mitte. Enamus tegevusi nagu jalutamine, tervisejooks, ujumine ja aiatööd on enamasti ohutud ja neid võib julgelt edasi teha. Teavita oma  antikoagulantravi juhtivat meeskonda, kui sa oluliselt suurendad füüsilist koormust, kuna see võib mõjutada ka INR väärtust.

 

Kas ma pean muutma oma söömisharjumusi?

Söödud toit mõjutab varfariini (Marevani®) toimet organismile. Varfariini (Marevani®) võttes peaksid toituma normaalselt ja tasakaalustatult. Ära tee suuri muudatusi oma toitumises, ära alusta vitamiinikuuri või toidulisandite kasutamist enne, kui oled nõu pidanud oma antikoagulantravi juhtiva meeskonnaga. Samuti teavita meid, kui kõhulahtisuse või seedehäirete tõttu ei saa sa paari päeva vältel tavapäraselt süüa.

Need sammud on vajalikud, kuna antikoagulandi toime sõltub K–vitamiini varudest organismis. Seetõttu on oluline, et K–vitamiini tase su kehas oleks iga päev ühesugune. K-vitamiini on rohkelt rohelistes köögiviljades (nt. spargelkapsas, kapsas, spinatis ja lehtsalatis). Varfariini (Marevani®) tarvitades väldi nende köögiviljade koguse olulist muutmist igapäevases toidus.  Vaata teema marevanravi ja dieet.

 

Mida teha, kui ma jään haigeks?

Ägeda haiguse foonil muutub varfariini (Marevani®) mõju organismile. Südamepuudulikkuse süvenemine, maksahaigus, palavik üle 38,3 ºC, gripp, viirusnakkus või bakteriaalne põletik, iiveldus, oksendamine või kõhulahtisus võivad INRi oluliselt tõsta. Kui sul tekivad ülaltoodud tervisehäired, siis võta ühendust oma perearstiga või antikoagulantravi juhtiva arsti või õega, et varfariinravi (Marevani®) saaks korrigeerida vastavalt sellele. Konsulteeri ka enne või vahetult pärast antibiootikumravi alustamist.

 

Keda ma peaksin varfariini (Marevani®) tarvitamisest teavitama?

Ütle oma perearstile, hambaarstile ja apteekrile, et sa võtad varfariini (Marevani®), kuna varfariini (Marevani®) tarvitamine muudab mõningate probleemide käsitlemist. Kui sa pead varfariini (Marevani®) tarvitama pikaajaliselt, võiksid sa endaga kaasas kanda teavitussedelit varfariini (Marevani®)  kasutamise kohta – see võib erakorralises situatsioonis vajalikuks osutada.

 

Mis juhtub raseduse ajal?

Varfariini (Marevani®) EI TOHI tarvitada raseduse esimesel trimestril (esimese kolme kuu jooksul). Varfariin (Marevan®) võib põhjustada kaasasündinud väärarendeid. Raseduse hilisemas staadiumis võib raviarst sulle varfariini (Marevani®) määrata. Paljud arstid väldivad varfariini tarvitamist raseduse ajal, teised kasutavad varfariini (Marevani®) teisel ja kolmandal trimestril hoolikalt jälgides selle mõju. Kindlasti räägi oma raviarstile, kui planeerid rasestuda, et saaksid õigeaegselt üle minna teisele ravimile ja vältida loote kahjustamist. Kui sa rasestud varfariini (Marevani®)  tarvitamise ajal, võta viivitamatult ühendust oma raviarsti ja antikoagulantravi juhtiva meeskonnaga.

 

Kas varfariini (Marevani®) tarvitamise ajal võib rinnaga toita?

Varfariin (Marevan®)  ei eritu rinnapiima ja rinnaga toitmise ajal võib ravi varfariiniga jätkata.