dr. H.Kaljusaar, dr.K.Sukles
Mis on süvaveeni tromboos?
Süvaveeni tromboos (lühend SVT) on seisund, kus veenis tekib mingil põhjusel verehüüve ehk tromb ning see sulgeb verevoolu veenis osaliselt või täielikult. Need trombid tekivad tavaliselt reie- ja säärte veenides. Lisaks sellele, et SVT on üsna sagedasti esinev haigus, on see ka ohtlik seisund. Osa trombist võib end lahti rebida ja liikuda piki venoosset vereringet lõpuks jõuda kopsu ja blokeerida seal veresooned. Selline takistus (kopsuarteri trombemboolia ) võib olla surmav.
Kas ma olen süvaveeni tromboosi riskirühmas?
Sul on kõrgenenud risk SVT tekkimiseks, kui
- sa oled vanem kui 60 aastat
- oled pikemat aega sundasendis, näiteks kui lendad pikalt lennukis, teed pikki autoreise või lamad pikalt operatsiooni järgselt
- sul on pärilik haigus, mis soodustab verehüübimise tõusu
- sul on olnud vigastus või operatsioon, mis vähendab verevoolu alakehas
- oled rase või äsja sünnitanud
- oled ülekaaluline
- sul on jalgadel veenilaiendid
- sul on vähkkasvaja või käsilolev kasvajavastane ravi (eelkõige keemiaravi).
- sa kasutad rasedusvastaseid pille või hormoonravi (postmenupausaalsete sümptomite raviks)
- sul on tsentraalne veenikanüül
Kui sul on korraga mitu riskifaktorit, siis risk haigestuda SVT-sse kasvab.
Kuidas saan ma ära hoida SVT teket?
- Kui oled pikemat aega sunnitud istuma või lamama, tee sageli säärelihastele harjutusi
- peale operatsiooni või haigestumist hakka ringi liikuma niipea kui saad
- mõnede operatsioonide järgselt peaksid sa võtma arsti poolt määratud ravimeid, mis takistavad vere hüübimist.
Millised on SVT sümptomid?
Mõnedel inimestel sümptomeid ei tekigi. Enamusel tekib kas ühe või mõlema sääre või reie turse. Mõnel tekib valu või ebamugavustunne ühes sääres (võib tekkida vaid seismisel või kõndimisel). Samuti võib jalg minna soojaks, punaseks või on haigel jalal nahk värvunud teisiti kui tervel. Kui sul tekib mõni neist sümptomitest, peaksid kohe arsti poole pöörduma.
Kuidas diagnoositakse SVT-d?
Kui su arst kahtlustab SVT-d, teeb ta diagnoosi kinnitamiseks või välistamiseks vajaliku uuringu. Selleks on ultraheli-doppler uuring Vaata lisaks tromboos-diagnostika
Milliste ravimitega ravitakse SVT-d?
SVT ravi põhieesmärgid on järgmised:
- takistada hüübe suurenemist
- takistada trombi lahtimurdmist ja liikumist kopsudesse
- vältida uute trombide teket.
SVT ära hoidmiseks ja ravimiseks kasutatakse mitmeid ravimeid, mis kuuluvad antikoagulantide ehk vere hüübimissüsteemi pärssivate ravimite hulka.
Haiguse ägedas perioodis, kui tegemist on ulatusliku veenitromboosiga, reeglina kasutatakse süstitavaid antikoagulnate – hepariini või madalmolekulaarset hepariini.Pikaajaliseks raviks kasutatakse suukaudseid antiakogulante kas Varfariini (Marevan) või uusi antikoagulante. Oluline on teada, et igal antikoagulandil on erinev raviskeem. Vaata lisaks tromboos-ravi
Millised on antikoagulantide kõrvaltoimed?
Antikoagulandid võivad soodustada verejooksude teket. Näiteks võid tähele panna, et noaga näppu lõikamisel võtab vere hüübimine kauem aega kui varem. Samuti võivad tekkida kergemini nahaalused verevalumid e.sinikad. Kui verejooks on väga tugev, pöördu kohe arsti poole.
Varfariin võib põhjustada kaasasündinud väärarendeid. Rasedad naised varfariini ega uusi suukaudseid antikoagulante võtta ei tohi.
Mõned ravimid võivad mõjutada antikoagulantide toimet. Kui sa tarvitad antikoagulanti, siis enne uue ravimi (k.a. käsimüügi ravimid või vitamiinid) kasutama hakkamist pea nõu oma arstiga. Mõned K- vitamiini rikkad toiduained nagu rohelised köögiviljad võivad samuti mõjutada antikoagulantide toimet.
Milliseid teisi ravimeetodeid kasutatakse SVT korral?
Kui verd vedeldavat ravi kasutada ei saa või need ei toimi, võib arst soovitada filtri panemist õõnesveeni (suurim veen, mis toob vere alakehast südamesse). See filter püüab kinni jalgadest ülespoole liikuva trombi ja takistab selle pääsu kopsudesse. Sellist ravimeetodit kasutatakse patsientidel, kellel eelnevalt on kopsudesse sattunud suured trombid.
SVT korral võivad alandada turset ja valu kahjustatud jala kõrgemal hoidmine või kompressioon. Arst võib soovitada kasutada tugisukki, et vähendada turset, mille on tekitanud tromb. Sukad ulatuvad labajalast põlvini või üle selle ja avaldavad kerget survet säärele.